CERTYFIKATY ISO 9001, ISO 3834

News

Biznes spotyka się z nauką, czyli Poland@CERN 2019

Artykuł został zaczerpnięty ze strony Wrocławskiego Parku Technologicznego 

 3 dni, ponad 20 firm i instytucji, ponad 60 uczestników i więcej niż 120 spotkań networkingowych. Polska @ CERN 2019. Dziesięć wyjazdów z Polski sektorów technologii do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie został zorganizowany przez Wrocławski Park Technologiczny oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Poznajmy się lepiej!

CERN do tej organizacji, która działa w ramach współpracy ze środowiskami naukowymi, przemysłowymi i biznesowymi, ją konfigurych. Od tej samej 30 lat jest również Polska, ale nasza współpraca z CERN sięga już lat 60-tych. Kooperacja z Organizacją nieaktualnych rozwijających się, Polska @ CERN 2019 jako jej ewaluacja, umocnienie i co najważniejsze poszerzenie. Patrząc na opinie uczestników wydarzeń, możemy śmiało stwierdzić, że cel został osiągnięty.

Misja uczestników ponad 20 firm i instytucji w spółce z innymi specjalizacjami sektora high-tech od m.in. kriogeniki, przez elektronikę, IT, optykę, fotonikę aż po energetykę jądrową czy fizykę kwantową. Prezentacja CERN dokonała specjalizacji z zakresu zakupów, transferu technologii i inżynierii, pracując bezpośrednio przy projektach perg. z tej instytucji.

 

Dzień I, czyli nowe otwarcie

Wydarzenie wystartowało 2 kwietnia 2019 roku. Rozpoczęcie od sesji, która została wysłana do uczestników, tych z CERN, jak i polskiego środowiska. Gospodarzem sesji, takich jak wydarzenia, była Sylwia Wójtowicz, Oficer Łącznikowy z CERN, dyrektor ds. rozwój i komercjalizacja Wrocławskiego Parku Technologicznego, jednego z organizatorów misji. Sesję uroczyście na temat Anders Unnervick - Szef Działu Zakupów i Usług Przemysłowych. Podejmij się, że CERN dostarczy swoim technologiom polskich firm i będzie na umową o współpracy z nimi. Uczestnicy powitali również goście specjalni - Dariusz Drewniak, reprezentujący Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

Istotne dla uwypuklenia znaczenia organizacji Poland @ CERN 2019 było wystąpienie prof. Macieja Chorowskiego, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), od lat silnie z zawodowo z CERN. Podobna do pracy w organizacjach Badań Jądrowych Była do okazji do pokazania skali takich jak NCBR i WPT.

Przejście do kolejnej części sesji była prezentacja Andersa Unnervicka „Wprowadzenie do CERN. Najlepiej zorganizowane i nowe perspektywy współpracy ”. W swoim wystąpieniu przedstawi swoje główne zadania i projekty CERN, umieszczając je w Organizacji. W pewnej pigułce, pokazał się na polskim uczeniu się, na tym, co ma na myśli, planując nawiązanie współpracy z CERN. Grupa mocno podkreśliła rolę współpracy z krajowymi ILO (łącznik przemysłowy, ang. Industry liaison officer) oraz rejestracji do bazy dostawców CERN, umożliwiając m.in. zacznij w przetargach.

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na prezentację firmy i instytucji, biorących udział w misji. Każda z nich może być wyświetlana bezpośrednio na swojej stronie i Typ do współpracy. Przeznaczony do współpracy z B2B.

 

CMS, Data Center i SP - czyli CERN od środka

Po oficjalnej części Polski @ CERN, uczestnicy misji mieli okazję poznać CERN od środka. Po Organizacji oprowadzali ich m.in. polscy naukowcy na co dzień pracujący w Genewie. Dwoma głównymi punktami programu zwiedzania były CMS (Compact Muon Solenoid), jeden z detektorów przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) oraz CERN Data Center. Bya do rzadka okazja do posiadania potrzeb, ważąca dla zaawansowanych, zaawansowanej instalacji naukowej. Dla specjalistów z polskich firm i instytucji do jednak większego znaczenia. Było to źródło cennego, specjalistycznego know-how. Dodatkowy urozmaiceniem była wizyta w centrum edukacyjnym,

Pierwszy dzień Poland @ CERN 2019 ukończył się, promując na sieci w mniej formalnych.

 

Dzień II - Perspektywy dla polskiego biznesu

Kolejny dzień misji dedykowany był Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Rozpoczął się od wystąpienia zdarzenia prowadzącego do współpracy w ramach CERN. Jerome Pierlot, urzędnik ds. Zaopatrzenia w dziale przemysłowym, zaopatrzenia i transferu wiedzy. Giovanni Anelli, lider grupy transferu wiedzy CERN pokazał z kolei inną ścieżkę współpracy z Organizacją - transfer technologii z CERN do przemysłu. Warto podkreślić, że wśród uczestników reprezentujących polskie firmy Creotech Instruments oraz Techtra, które z powodzeniem skomercjalizowały się, pochodzącą z CERN, udostępnioną w ramach otwartej licencji. Przedstawia również niezależne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Marcin Nowak, reprezentujący Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Opowieść na wymaganie i zasady współpracy z organizacją Narodów Zjednoczonych, która nie jest z tym związana.

Główna część tego ekranu Poland @ CERN 2019 były spotkania networkingowe B2B. Organizatorzy, jeszcze przed misją, na podstawie rozmów z uczestnikami za nich ponad 120 spotkań z ekspertami - specjaliści z działu zakupów i inżynierami, pracującymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Niektóre z firmy dodatkowo zaaranżowały własne spotkania, jeszcze bardziej optymalizujący czas, który spędzili w Genewie. Sesja networkingowa spotkała się z dużym uznaniem uczestników misji.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego czasu, który spędziliśmy w CERN, ze względu na prezentację firmy, jak i spotkania B2B. Nasi internauci byli niezwykle trafni, co pozwalało na optymalne wykorzystanie czasu, jakim dysponowaliśmy. Spotkania pozwoliły nam na poszerzenie wiedzy m.in. o zasady współpracy z CERN, czy też jej potencjale, o informacje z pierwszej ręki, wychodzące poza do, co możemy przeczytać w broszurach czy na stronach www.

Widzę obszary, w których możemy współpracować z CERN, mimo wielu różnic w specyfice pracy. Na pewno łączy nas kreatywność, ponieważ my, w SpaceForest, również nieświeże szukamy nowych rozwiązań. Często adaptujemy też te, które z tej pory były w innych branżach.

- komentuje Marcin Sarnowski, dyrektor ds. Sprzedaży i marketingu Space Forest

 

Pozytywnie electronic również, że Poland @ CERN 2019 zaprezentowało się w CERN duży przekrój kompetencji firmy z polskiego sektora-high tech.

Wydarzenie takie jak Poland @ CERN 2019 dla firmy duże ułatwienie w nawiązaniu kontaktu ze specjalistami pracującymi w CERN. Bez wątpienia wielu z nich przyciągnęła różnorodność oferty firmy i instytucji, które reprezentują polski biznes. Miałem przyjemność z udziału w poprzednimniej Poland @ CERN, która odbyła się dwadzieścia lat temu. Ciesz się tym, że razem w wydarzeniu biorą udział nie tylko duzi gracze, ale też są z sektora MSP, zaawansowani technologicznie na tyle, aby mogli dostarczyć rozwiązania dla instytucji Big Science.

Nam już udało się rozpocząć współpracę z CERN w 2002 roku. Jesteśmy jedyną europejską firmą dostarczającą folie GEM. Można powiedzieć, że zamknęliśmy koło – nasza technologia wywodzi się z CERN, dziś jest wdrażana we Wrocławiu i powraca tutaj do Genewy w postaci gotowego produktu.

– opowiada Piotr Bielówka, prezes firmy Techtra

W trakcie spotkań polscy przedsiębiorcy mieli okazję poznać zasady współpracy z CERN i uzyskać wiedzę z pierwszej ręki na temat zasad wyłaniania dostawców dla Organizacji. Część z nich wymogi CERN traktuje jako wyzwanie, któremu mogą sprostać dzięki wysokiej jakości ich produktów.

Cieszymy się, że polskie firmy z sektora high-tech są promowane w zorganizowany sposób jako potencjalni dostawcy CERN. Jestem przekonany, że polscy inżynierowie oraz polskie przedsiębiorstwa mogą wiele wnieść do instytucji naukowo-badawczych tego typu. Skorzystają na tym zarówno indywidualne firmy jak i gospodarka w szerszym zakresie.
CERN bardzo odpowiedzialnie podchodzi do wyboru dostawców, a procedura regulująca ten proces jest bardzo transparentna. Rozpoczęcie współpracy z ośrodkiem może być wymagające. Jesteśmy jednak przekonani, że uda nam się przekonać decydentów CERN naszym doświadczeniem i jakością oferty.

– oceniają  Zbigniew Lewandowski, Dyrektor Handlowy oraz Jakub Soszyński, Kierownik Działu Sprzedaży firmy FrakoTerm

Ogromnie cieszy również to, oferta firm i instytucji spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli CERN.

W czasie spotkań B2B spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony specjalistów pracujących w CERN. Zdajemy sobie sprawę, że sprzedawanie tutaj naszych produktów nie będzie łatwe, ale otrzymaliśmy wiele wskazówek dotyczących m.in. tego z kim powinniśmy się kontaktować na dalszym etapie procesu ofertowego. Organizatorzy wydarzenia zdjęli z firm pewien ciężar, związany z nawiązaniem pierwszego kontaktu z tak dużą instytucją jak CERN. Liczymy na to, że podobne wydarzenia odbywać będą się cyklicznie. Mamy też nadzieję, że będzie okazja do wzięcia udziału w podobnych spotkaniach w innych instytucjach Big Science. Wiemy już jak współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną, ale zależy nam na stałym poszerzaniu horyzontów biznesowych.

– komentuje Mikołaj Podgórski, COO Scanway

 

Korzyści uczestnikom może przynieść nie tylko networking ze specjalistami CERN, ale i innymi uczestnikami misji.

Dużą wartością były dla mnie spotkania ze wszystkimi przedsiębiorstwami i instytucjami, biorącymi udział w misji, które poznałem w czasie sesji B2B. Poland@CERN 2019 było dla mnie okazją do spotkania z wartościowymi specjalistami z CERN. W jednym czasie można było nawiązać osobiste relacje ekspertami, którzy mogą nam umożliwić rozwój współpracy z tą Instytucją  – dodaje Paweł Reszel, współwłaściciel i  Head of Business Development w Sparkflow.

 

Poland@CERN 2019 to dla nas świetna okazja do osobistego odświeżenia kontaktów z przedstawicielami CERN, instytucji, z którą mieliśmy już okazję współpracować. Szczególnie przydatne było dla nas poznanie specjalistów odpowiedzialnych bezpośrednio za zakupy w CERN. 

Cieszą też kontakty z firmami i instytucjami z Polski, które mieliśmy sposobność tu nawiązać. Mimo, iż byliśmy świadomi ich istnienia, nie sądziliśmy, że oferują produkty i usługi, z których moglibyśmy skorzystać.

– ocenia Szymon Skrzypiec, OEM Sales Coordinator z firmy Prevac

 

Dzięki sesji networkingowej udało mi się nawiązać zarówno polskie, jak i zagraniczne kontakty. Takie spotkania pozwalają na poznanie firm, instytucji i badaczy, z którymi mógłbym nawiązać współpracę, o których działalności nie dowiedziałbym się w inny sposób.

– dodaje dr Krzysztof Pomorski z Quantum Hardware Systems

 

Poland@CERN 2019 było też świetną okazją do pokazania firmom potencjału i obszerności Big Science, która jest przede wszystkim dobrym rynkiem zbytu dla polskich dostawców.


Misja Poland@CERN 2019 sprawiła, że zwróciliśmy uwagę na nowe obszary, w których możemy działać i grupy badawcze, z którymi możemy współpracować. Obecność nie tylko przedstawicieli CERN, ale też Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Europejskiego Źródła Spalacyjnego ESS to dodatkowa wartość tego wydarzenia. Zebranie w jednym miejscu informacji o rynku Big Science jest dla firm takich jak nasza bardzo dobrym rozwiązaniem. Cieszy nas też to, że takie inicjatywy mają swoje źródło we Wrocławiu, z którego i my się wywodzimy.

– podsumowują dr Edyta Petters, Head of Business Development i dr Mirosław Korzeniowski, Chief Data Scientist z firmy MicroscopeIT

 

Wielu z nich wyraziło chęć udziału w kolejnych tego typu wydarzeniach, dedykowanych nie tylko CERN, ale i innym ośrodkom Big Science.

Poland@CERN 2019 okazało się udane nie tylko dla firm, które dopiero chcą wejść na rynek Big Science, ale również tych już na nim obecnych, w tym współpracujących z Europejską Organizacją Badań Jądrowych.
– 
dodaje Mateusz Lenart, Kierownik Działu Projektów Technicznych z firmy ENKI

 

Mimo że już współpracowaliśmy z CERN, to misja umożliwiła nam poznanie nowych obszarów organizacji oraz lepsze poznanie potrzeb osób, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym. Z kolei spotkania z Działem Zakupów, uświadomiły nam, że istnieją nowe projekty, w których nasze usługi mogą być przydatne.

– komentuje Jakub Gawczyński, Head of Business Development z firmy Nanores

 

Współpracę z ośrodkiem CERN rozpoczęliśmy niespełna 5 lat temu od realizacji niewielkiego Valve Boxa, który obecnie znajduje się w budynku SM18. Zakończenie projektu z otworzyło nam drogę do wykonywania na rzecz Organizacji kolejnych, bardziej złożonych instalacji. Dotychczas największą z nich jest Cryogenic Distribution System, zlokalizowany w budynku 180, składający się z 4 Valve Boxów i kilkudziesięciu metrów linii wielokanałowych. Przy jego użyciu przeprowadzone zostaną testy magnesów dla innego ośrodka badawczego – FAIR, do którego również dostarczamy nasze produkty. Te sukcesy w zakresie kriogeniki helowej sprawiły, że z czasem zaczęły się zgłaszać do nas grupy ekspertów odpowiedzialnych za inne projekty używające skroplonych gazów takich, jak azot, argon czy dwutlenek węgla. Po spotkaniach na Poland@CERN 2019 z przedstawicielami CERN jesteśmy przekonani, że nasze możliwości współpracy z nimi są bardzo szerokie. Stale rosnące kompetencje KrioSystemu sprawiają, że możemy realizować coraz bardziej obszerne i skomplikowane zadania, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

– dodaje Grzegorz Orłowski, Chief Operating Officer w KrioSystem

 

Każdy z uczestników, odkrył inne pole współpracy z CERN, w którym może się rozwijać. Jest nim również transfer technologii z CERN do przemysłu. CERN okazał się miejscem idealnym dla firm oferujących wysoko wyspecjalizowane produkty, jak np. światłowody od InPhoTech. Mogły poznać specyfikę organizacyjną i technologiczną Organizacji. Poland@CERN 2019 było udane nie tylko dla firm, ale i instytucji biorących w nim udział – Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Dla nas szczególnie cenna jest zdobyta tu wiedza dotycząca tego, jak w wielu obszarach można współpracować z CERN. Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy słyszymy o tej jednostce, to Wielki Zderzacz Hadronów, który de facto jest tylko jednym z jej wielu projektów. My już prężnie działamy w pracach nad LHC, więc współpraca nie jest dla nas nowością, jednak w czasie Poland@CERN 2019 spotkaliśmy się także z pracownikami niezwiązanymi z akceleratorami. To bardzo cenne rozmowy.

– ocenia Agnieszka Misiarz, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Kolejny krok w przyszłość Big Science

Wszystkie opinie uczestników Poland@CERN 2019 pokazują, że takie wydarzenia są potrzebne. Coraz mocniej dostrzegają oni potencjał rynku Big Science i chcą sięgać po kontrakty z niego pochodzące. O tym, jak zwiększać ich udział na nim dyskutowano w trakcie trzeciego dnia misji, podczas sesji „New Opportunities”. Wszyscy jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, że współdziałanie i zrzeszanie się wokół projektów takich jak Big Science Hub, prowadzonego przez Wrocławski Park Technologiczny, to początek drogi do sukcesu. Dzielenie się wiedzą, kontaktami i kooperacja np. poprzez tworzenie konsorcjów i wspólne staranie się o zlecenia np. z CERN to szansa na rozwój dla polskiego sektora high-tech.

Nie, tylko w tych firmach. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Genewie przerodzi się w konkretne kontrakty i kooperacje!

 

shutterstock 9833917

O nas

Od 2014 roku firma BEST Systemy Grzewcze weszła w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w 2016 roku przeniosła się do nowoczesnej siedziby przy ulicy Towarowej 15 w Świdnicy.

Adres

ul. Towarowa 15, 58-100 Świdnica

(+48) 74 856 81 88

best@systemy-grzewcze.pl

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Na skróty

O nas

Realizacje

O firmie

Kontakt

RODO

 

©2019 BEST Systemy-Grzewcze. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt Art Open Studio Reklamy